Wilkołak

Wilkołak to oryginalna grafika zaprojektowana jako nadruk na koszulki. Zobacz więcej moich odręcznych ilustracji i grafik na t-shirty.
Wilkołak | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

POMORSKIE MONSTRUM.

Kolekcja Elder Terrors jest zbiorem przerażających pomorskich legend, których użyłem do zaprojektowania dziesięciu wzorów na t-shirty dla MEDICINE everyday therapy. To nie tylko ilustracje, lecz także kawałek dawno zapomnianej, mrocznej kultury. Ten stwór pochodzi z gminy Gmina Postomino, niedaleko Miasto Sławno. Chcecie poznać tę legendę?
Pomorskie wilkołaki miały silny związek z miejscami straceń, takimi jak zdobiące okolice miast szubienice. Uważało się, że fragmenty ciał wisielców albo strzępy ich ubrań użyteczne są w czarnej magii, która pozwalała przemienić człowieka w wilkołaka. Wiara w nadnaturalne znaczenie miejsc straceń była tak silna, że w niejednej legendzie pojawiał się wątek rezydujących tam złych sił. A przeglądając stare mapy Pomorza można zauważyć, że co druga wioska miała w swojej okolicy jakieś tajemnicze Szubieniczne Wzgórze, nawet jeśli nikt nigdy tam nie zawisł.
Wilkołak | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O WILKOŁAKU

"Zjawia się nocą, krąży pośród cichych chat. Poluje na samotnych, poluje i na tych, co w licznej kompanii. Morduje bez litości, a czarna magia płonie w jego zimnych, wilczych oczach. Bo to czarna magia budzi go do życia, zmieniając człowieka w wilka. Jego siłą jest pas o dziwnej mocy, przy diabelskich inkantacjach uszyty ze skóry zdartej z ciała powiewającego na szubienicznym sznurze."

K. Rosenow, Sagen des Kreises Schlawe, Rügenwalde 1922, s. 92.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.