Rycerz i Byk

Rycerz i Byk "Knight and the bull | Elder Terrors | T-shirt design | Krzysztof Wroński for Medicine
Rycerz i Byk | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

RYCERZ-ZBÓJNIK

Legenda ta opowiada o szczególnie okrutnym i krwawym rycerzu-zbójniku. Raubritterzy (z niem.) stanowili prawdziwą plagę średniowiecza. Władcom często brakowało środków by ich zwalczać, więc przeciwko krnąbrnemu rycerstwu ruszały całe sojusze miast, bezlitośnie rozprawiając się z raubritterami. Jednak niekoniecznie udawało się im odebrać zrabowane bogactwa, jeśli te w ogóle istniały. Wokół skarbów narastały kolejne legendy, prowadzące uzbrojonych w łopaty i kilofy śmiałków na nocne wyprawy do zmurszałych resztek dawnych warowni.
Liczne wojny nawiedzające Pomorze starły z jej powierzchni znaczną część zamków. Ich wypalone mury kruszały z kolejnymi wiekami, aż z wielu z nich pozostały tylko ziemne kopce, w których kryją się zasypane fundamenty i piwnice. Przygotowując ilustracje do kolekcji chciałem, by legendy nawiązywały do czasów świetności Księstwa Pomorskiego i przy pracy nad Bykiem i Rycerzem zainspirowałem się widokami ruin zamku von Dewitzów w Dobrej, niedaleko Stargardu, chyba najpiękniejszego zachodniopomorskiego zamku. Mimo tego, że warownia podupadała już od czasów wojny trzydziestoletniej, a w XIX w. został nawet częściowo wysadzony w powietrze, do dzisiaj zachowały się jego znaczne pozostałości, z romantycznymi póznogotyckimi i wczesnorenesansowymi otworami okiennymi, drzwiowymi, a nawet oryginalnymi tynkami.
Rycerz i Byk | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O RYCERZU

"Na Motarzyńskiej Górze żył przed wiekami rycerz. Napadał na podróżnych, a wielu porywał na swój zamek. Tam sadzał ich na żelaznym byku, pod którym rozpalał żywy ogień, skazując nieszczęśników na śmierć w mękach. Gdy i na samego rycerza przyszedł kres, ciało jego złożono wśród zamkowych murów, w srebrzonej trumnie, w otoczeniu przeklętych bogactw. A nad wszystkim po dziś dzień czuwa czerep żelaznego byka."
H. A. Haas, Pommersche Blocksberge, "Unser Pommerland Monatsschrift für das Kulturleben der Heimat", 1921, s. 244-246.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.