Krwawy Dwór

Krwawy Dwór | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

KRWAWE GODY

Legenda o Żałobnej Górze nie jest do końca jasna. Niektóre podania mówią, że stał tu dwór należący do książąt pomorskich, inne mówią o licznych pomordowanych, których ciała miały spocząć na szczycie wzgórza. Ale kto wie, może obie legendy mają w sobie ziarnko prawdy?
Tak więc jest to z mojej strony lekkie nawiązanie do mojego opowiadania “Ćma”, które ukazało się w czasopiśmie Creatio Fantastica. A o tym, że sam nawiązuję do swojego pomysłu przypomniałem sobie całkiem niedawno. Polecam wszystkim, którzy są ciekaw opowiadania eksplorującego tematykę XVII wieku i Księstwa Pomorskiego. Dodatkową ciekawostką jest filmik promujący, zrobiony przez moją Natalię. Ścieżka dźwiękowa pochodzi z mojego darkambientowego sajdprodżektu trans-syberia.
Krwawy Dwór | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O DWORZE

"Czy mordu dokonał fałszywy gość? A może to gospodarz złamawszy święte prawo gościny skrytobójczo uśmiercił tych, których z obłudnym uśmiechem przyjął w swe progi? Tego nikt nie wie. Nikt tego nie pamięta. Ale mówi się, że na szczycie góry Żałobnej koło Wiekowa, gdzie dawnymi czasy ozdobny dwór się wznosił, ciał w niespokojnym śnie legło bez liku."

K. Rosenow, Sagen des Kreises Schlawe, Rügenwalde 1922, s. 70.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.