Gdzie starożytny olbrzym śpi

Gdzie starożytny olbrzym śpi | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

OLBRZYMIE GROBOWCE

Ludzi od zawsze fascynowały ślady przeszłości. Niektóre były bardzo czytelne - pracując na polach, rolnicy natrafiali na pozostałości dawnych cmentarzysk, osad, nawet ukrytych przed wiekami skarbów. Ale część śladów przeszłości skrywały gęste puszcze i lasy, gdzie w ciszy trwały kurhany, megalityczne grobowce i kamienne kręgi. Do kogo mogły należeć potężne konstrukcje, na które natrafiano wśród niezamieszkałych uroczysk?
Kto mógł taszczyć w takie odludzie ogromne głazy, usypywać kopce i nasypy? Bez wątpienia giganci, dawniej zamieszkujący pomorską krainę, pragnący godnie pochować swych władców. Hünengraben - grobowce olbrzymów, albo Hünenbetten - łoża olbrzymów, tak miejscowi nazywali tajemnicze relikty przeszłości. Co ciekawe, archeologom zdarza się znajdować w tych dawnych konstrukcjach (faktycznie grobowcach, choć nie gigantów, niektóre datowane nawet na 5 tysiąclecie p.n.e.) ślady późniejsze - w dawne miejsca spoczynku składano w kolejnych wiekach i tysiącleciach następnych zmarłych, aż, co ciekawe, po średniowiecze i czasy nowożytne. Kim byli i dlaczego trafiali do pogańskich grobowców, zamiast na przykościelny cmentarz - tego nie wiadomo. Czyżby miejsca te wciąż miały uświęcony charakter? A może wręcz przeciwnie, kilka wieków temu były to tereny przeklęte, w których składano ciała tych, znajdujących się poza marginesem społecznym - skazańców, wyrzutków, nieznajomych?
Gdzie starożytny olbrzym śpi | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O GIGANTACH

"Pną się wysoko, wycelowane w niebo. Omszałe, skryte wśród pól, bagien i ponurych lasów. Zapomniane przez człowieka, zamieszkałe przez widma starożytnego świata. Tam, w kręgach pradawnych głazów, pod zarośniętymi kurhanami, śpią ów królowie, panowie gigantów, co niegdyś ziemią rządzili. "

O. Knoop, Volkssagen, Erzählungen, Aberglauben, Gebräuche und Märchen: aus dem östlichen Hinterpommern, Posen 1885, s. 66-67.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.