Duch Lasu

Duch Lasu | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

WYSTRZEGAJ SIĘ

Jest to jedna z najbardziej tajemniczych legend do których dotarłem. Pradawny las nieopodal Polanowa wypełniała jakaś nieznana siła, objawiająca się pod wielu postaciami - jednak często widywano ów ducha jako człowieka dosiadającego byka lub kozła. Liczne opowieści o napaściach na ludzi wskazują, że ów duch nie lubił tych, co naruszali jego domenę lub żyli w pobliżu lasu.
Kto wie, może jest to jakieś echo jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, a porośnięte gęstym lasem warblewskie góry były sanktuarium dawnych Pomorzan, o którego świętości pamięta tylko snujący się pośród drzew duch? Po przyjęciu chrześcijaństwa miejsca te stawały się dla ówczesnych Pomorzan obce. Las przejmowały ciemne siły, kryjąc się wśród starych kurhanów, kamiennych kręgów, opuszczonych grodzisk i osad. Z kolejnymi wiekami ciemne puszcze zaczynały zaludniać kolejne istoty z legend - Dzicy Łowcy, olbrzymy, skrzaty czy sobowtóry. W ten sposób powstawała wyraźna granica, między bezpieczną ekumeną - domostwem, wsią i najbliższymi polami, a nadnaturalnym, niebezpiecznym światem, symbolizowanym przez dziką naturę - lasy, uroczyska, mokradła i nadrzeczne łąki. Tych miejsc nie odwiedzało się bez wyraźnej przyczyny, a o śmiałkach (albo głupcach), którzy tego dokonywali, krążyły liczne legendy.
Duch Lasu | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O DUCHU LASU

"Wystrzegaj się. Wystrzegaj się lasu. Jego sękatych konarów, jego korzeni wrastających głęboko, uschniętych witek gałęzi, cicho szeleszczących na wietrze. Tam, gdzie wzrok nie sięga, tam, gdzie horyzont znika, gdzieś w odmętach wiekowej warblewskiej puszczy, czeka on."

H. A. Haas, Pommersche Blocksberge, "Unser Pommerland Monatsschrift für das Kulturleben der Heimat", 1921, s. 244-246.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.