Diabelskie Gniazdo

Diabelskie Gniazdo | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

GÓRA WIELU LEGEND

Rowokół uważany jest za świętą górę Słowińców, a znaleziska archeologiczne potwierdzają, że miejsce to było czczone przynajmniej od czasów słowiańskich, jeśli nie wcześniej. Góra obrosła w legendy, a duża część z nich nawiązuje do dawnych dziejów wzgórza nad Smołdzinem. Opowieści mówią o skarbach ukrytych przez piracki ród Bandemerów, inne z kolei opowiadają o diable, który odprawiał jakieś rytuały gdzieś na stokach Rowokołu.
Znajduje się tam jedno z dwóch grodzisk słowiańskich, które zdaniem archeologów nie było zamieszkałe, a pełniło miejsce kultowe dla dawnych Słowian. Kto wie, być może opowieść o diable jest jakimś dalekim echem wydarzeń sprzed tysiąca lat, które gdzieś w pamięci mieszkających tu ludzi dotrwało do czasów przedwojennych? Ze Smołdzinem i Rowokołem jestem silnie związany prywatnie. Od małego spędzałem tam każde lato, aż wreszcie zainspirowany opowieściami mojego dziadka i klasyczną literaturą grozy (Edgar Allan Poe i H. P. Lovecraft ), napisałem książkę “Czarny bóg”. Mroczną opowieść, której fabułę umieściłem w Smołdzinie tuż po wojnie, w czasach, gdy Rowokół i dawne, niemal zapomniane już opowieści rzucały swe długie cienie na wioskę leżącą pod górą.
Diabelskie Gniazdo | Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O DIABLE

"Góra Rowokół to miejsce przedziwne. Porośnięte mchem ścieżki przez wieki wydeptywały zapomniane już ludy. Ale nie tylko człowieka przyciągała moc góry. W jej gęstych lasach zjawia się i sam diabeł. Dziwne rytuały tam odprawia, zsyłając szary mgły opar, spływający w ciszy, na leżącą u podnóża Rowokołu wioskę."

O. Knoop, Volkssagen, Erzählungen, Aberglauben, Gebräuche und Märchen: aus dem östlichen Hinterpommern, Posen 1885, 70.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.