Czarny Tren

Czarny Tren | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

UPIORNA PROCESJA

To druga legenda z okolic Białogardy. Wydaje się, że tamtejsi mieszkańcy mieli strasznego pecha do ciemnych mocy, a ja duże szczęście do ciekawych tematów do ilustracji. Jest to chyba najbardziej tajemnicza i ponura z pomorskich legend, do których dotarłem. Ludowe podania często przypominały w zniekształcony sposób miejscową historię czy objaśniały krajobraz okolicy. Jednak opowieść o ponurym kondukcie upiorów nie zawiera w sobie nic, co w jasny sposób naprowadziłoby na początki tej legendy.
W Białogardzie opowiadało się o przedziwnym pochodzie upiorów, który intonując dziwne pieśni dobywał z bagien trumnę i ruszał dalej, niknąc w mgłach osnuwających bagnisko. Kto wie, może miejscowi pamiętali, że gród wznoszący się nad moczarami był niegdyś zamkiem książąt pomorskich. Tajemniczy orszak mógł być echem czasów, gdy ziemie te należące do Księstwa Pomorskiego okryła żałoba po śmierci ostatniego władcy, Bogusława XIV. Pracując nad "Czarnym Trenem" zainspirowałem się opisami, rycinami i zabytkami pompa funebris, czyli obrządków pogrzebowych władców Księstwa Pomorskiego - na ilustracji można znalezć na przykład sztandar pogrzebowy czy trumnę książęcą.
Czarny Tren | Kolekcja Elder Terrors | Krzysztof Wroński dla Medicine

MOJA LEGENDA O POCHODZIE UPIORÓW

"Mówi się, że na Bagnie Plebańskim pochód czarny wędruje wśród ciemności nocy. Płaszcze skrywają lica mężów, dobywających z dna moczarów wiekową, zdobną trumnę. Zimne ich głosy wyśpiewują tren o słowach pradawnych, idących w zaklęcia i uroki, niesione wiatrem wśród pustaci równin pod Białogardą."

O. Knoop, Volkssagen, Erzählungen, Aberglauben, Gebräuche und Märchen: aus dem östlichen Hinterpommern, Posen 1885, s. 36.

MAPA LEGEND

Jeśli kogoś interesuje gdzie szukać miejsc z legend, które przedstawiłem w kolekcji, oto interaktywna mapka. A że Pomorze to bardzo malownicza kraina, polecam je na letnie wyprawy rowerowe ku przygodzie. Wiele zaznaczonych miejsc leży z dala od głównych dróg i podróżując wiejskimi i polnymi drogami zdarza się nie spotkać żywej duszy (szczególnie tej zmotoryzowanej).

ELDER TERRORS

Dzięki współpracy z Medicine udało się zrealizować pomysł, który bardzo długo siedział w mojej głowie. Kolekcja "Elder Terrors" to, krótko mówiąc, pomorskie strachy. Takie, o których mówiło się sto, sto pięćdziesiąt lat temu, przy opowiadaniu których ludziom włos jeżył się na głowie. Są to często zapomniane lub mało znane legendy i podania o czarownicach, dzikich łowach, olbrzymach, duchach i demonach pochodzące w większości z obszaru między Lęborkiem a Koszalinem, zbierane przed ponad wiekiem wśród najstarszych mieszkańców tamtejszych okolic.

GRAFIKI NA T-SHIRTY

Powiedz mi co nosisz, a powiem Ci kim jesteś. Swój styl określiłbym jako folk horror. Jest to pojęcie dobrze znane w literaturze i filmografii brytyjskiej, mocno eksplorującej mit dzikiej, nawiedzionej przeszłością prowincji, gdzie groza kryje się w samym krajobrazie, utrwalona w wiejskich podaniach i dawnych historiach. Napisz do mnie, jeśli potrzebujesz klimatycznej grafiki.